منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

۲۰ دی ماه ۱۳۹۵ سالروز قتل امیرکبیر

در تاریخ ایران افراد بسیاری حضور داشتند که برای آبادانی این کشور تلاش نمودند و به دلیل انجام همین اقدامات بزرگ، نامشان همچنان جاودانه می‌باشد و می‌درخشد. میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر از جمله شخصیت‌هایی است که تحولی عظیم در برخی حوزه‌ها پدید آورد و به سبب همین اقدامات، نام خود را در تاریخ ایران حک نمود. با بدان تو در ادامه مطلب همراه باشید تا در مورد این شخصیت بزرگ بیشتر بدانیم.

زندگی نامه امیرکبیر

میرزا تقی خان فراهانی زاده سال ۱۱۸۶ در روستای هزاوه از توابع اراک چشم به جهان گشود. پدر میرزا تقی، کربلایی قربان نام داشت و نام مادر وی، فاطمه بود.

میرزا تقی خان فراهانی زاده در طول دوران عمر خود دو بار ازدواج کرد. همسر اول وی دختر حاج شهبازخان (عموی امیرکبیر) بود که در سال ۱۲۴۸ در آذربایجان دار فانی را وداع گفت. همسر دوم او، خواهر ناصرالدین شاه بود که ملک زاده خانم نام داشت و ملقب به عزت الدوله بود. آن‌ها در ۲۶ بهمن ۱۲۲۷ ازدواج نمودند. عزت الدوله در زمان ازدواجشان ۱۶ سال داشت که به عقد امیرکبیر در آمد و خود امیر در این هنگام ۴۳ ساله بود.

امیرکبیر از همسر اول خود یک فرزند پسر به نام میرزا احمد خان ساعدالملک مشهور به امیرزاده و دو فرزند دختر داشت. وی همچنین از همسر دوم خود؛ عزت الدوله، دو دختر به نام‌های تاج الملوک خانم و همدم الملوک خانم داشت.

در آن هنگام امیرکبیر یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار محسوب می‌شد. در زمان صدارت وی، اوضاع کشور کاملاً نامساعد و مملو از مشکلات و موانع بود و همه جای مملکت را فساد فراگرفته بود به همین سبب او در دوران صدارت خود اقدامات بسیاری برای سامان دادن به اوضاع کشور انجام داد.

میرزا تقی خان فراهانی زاده ملقب به امیرکبیر

میرزا تقی خان فراهانی زاده ملقب به امیرکبیر

اقدامات امیرکبیر

 • ایجاد قطار اصلاحات با چند صد واگن به منظور توسعه همه جانبه
 • تأسیس مدرسه دارالفنون در هفت شعبه
 • انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه در سال سوم سلطنت ناصرالدین شاه قاجار
 • مبارزه با رشوه خواری
 • تعیین حقوق ثابت برای مأموران دولتی
 • حذف القاب و عناوین حتی نسبت به مقام صدارت
 • مقابله با رسم قمه کشی و لوطی بازی
 • ممنوعیت حمل اسلحه سرد و سلاح گرم
 • لغو قاعده بست نشینی
 • کاهش حقوق زیاد درباری‌ها و شاهزاده‌ها
 • دایر نمودن ۴۰ قراول خانه در نقاط مختلف تهران
 • اصلاح وضع چاپارخانه دولتی
سر در دارالفنون

سر در دارالفنون

عزل امیرکبیر از مقام صدارت

حضور امیرکبیر در دربار ناصرالدین شاه و اقداماتی که انجام داد، همواره مورد مخالفت تعدادی از نزدیکان شاه قرار داشت و به همین دلیل برخی از درباریان که او را مخالف منافع خود می‌پنداشتند، تهمت زدند که امیرکبیر داعیه سلطنت دارد. سرانجام تلاش‌های این افراد منجر به صدور حکم عزل امیر کبیر از مقام خود گردید.

ناصرالدین شاه، پس از عزل امیر از صدارت در روز ۲۰ آبان ۱۲۳۰، در محذوریت عاطفی قرار گرفت. او در روز ۲۴ آبان ماه نامه‌ای به شرح زیر برای امیرکبیر زیر نوشت:

جناب امیرنظام به خدا قسم آنچه می‌نویسم عین واقعیت است. شما را قلباً دوست دارم و خداوند مرا مرگ دهد اگر بخواهم تا زنده‌ام دست از شما بردارم.

اما امیرکبیر دل آزرده از حکم عزل و برکناری، احساسات ناصرالدین شاه را صادقانه نمی‌دانست و این نامه را مورد توجه خود قرار نداد. به دنبال همین موضوع در روز ۳۰ آبان، امیرکبیر از تمامی مناصب خود به طور کامل خلع گردید و دو روز بعد به عنوان یک زندانی به کاشان فرستاده شد که ۴۰ روز به طول انجامید. اما بر طبق دستور، نگهبانان موظف بودند که با احترام با وی رفتار نمایند.

با این وجود،  مخالفان، احتمال می‌دادند که امیرکبیر بار دیگر مورد عنایت شاه قرار گیرد و به قدرت خود بازگردد. به همین خاطر اطرافیان ناصرالدین شاه با مست کردن وی توانستند حکم قتل امیرکبیر را بگیرند.

حمام فین کاشان مقتل امیر کبیر

حمام فین کاشان مقتل امیر کبیر

سرانجام امیرکبیر پایه گذار اندیشه ترقی، در روز ۲۰ دی ماه سال ۱۲۳۰ در حمام فین کاشان با بریدن رگ های دستش به قتل رسید.

کالبد امیرکبیر را در کاشان دفن نمودند اما چند ماه بعد و به اصرار همسر وی، عزت الدوله، کالبدش را به کربلا و روبروی صحن امام حسین به خاک سپردند. بر دیوار آرامگاه امیرکبیر در کاشان این ابیات نوشته شده‌اند:
نادانی شه گرفت دامان امیر    –     تا نیشتر آمد به رگ جان امیر
بربست سعادت را بروی ما در        –     بگشود چو جوی خون ز شریان امیر
پسندیدم(۶)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   تاریخی, عمومی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette