منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

کشور های همسایه ایران را بشناسید[قسمت اول]

کشور پهناور عزیزمان ایران با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومترمربع وسعت در خاورمیانه(جنوب غربی آسیا) واقع است؛ و با هفت کشور مرز خشکی دارد. این کشورها به ترتیب از شرق به غرب: پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق هستند.
با ما همراه باشید …

پاکستان

pakistan

جمهوری اسلامی پاکستان ، کشوری در جنوب غربی آسیا است و پایتختآن اسلام‌آباد نام دارد. این کشور در جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با کشور هند، و از شمال شرق با چین هم‌مرز است. واحد پولی این کشور روپیه پاکستان نام دارد.

دین رسمی پاکستان اسلام است و در میان کشورهای اسلامی، دومین کشور ازنظر تعداد مسلمانان (پس از مالزی) محسوب می‌شود. این کشور در سال ۱۹۴۷ به‌عنوان یک دولت و کشور جدید از هند مستقل شد. در سال ۱۹۷۱ جنگ داخلی به جدایی پاکستان شرقی (بنگلادش کنونی) از این کشور منجر شد. این منطقه تاریخچه کهنی از زندگی ها  و تمدن ها را در خود جای داده که یکی از آن ها تمدن دره سند می‌باشد. پاکستان ازلحاظ بزرگی نیروهای مسلح در رده هفتم جهان است و تنها کشور اسلامی دارنده جنگ‌افزار هسته‌ای است.

سال‌های سال است که ناحیه کشمیر مورد ادعای هندوستان و پاکستان می باشد و اکنون هر دو کشور هند و پاکستان به‌طور جداگانه بخش‌هایی از این منطقه را اداره می‌کنند.

پاکستان بر اساس برآوردی که در سال ۲۰۱۲ شد با بیش از ۱۹۹ میلیون نفر جمعیت، ششمین کشور پرجمعیت دنیا است. نوع حکومت این کشور جمهوری پارلمانی فدرال می باشد و از چهار ایالت و چهار قلمرو فدرالی تشکیل می‌شود.

اردو زبان‌های رسمی این کشور، اسلام‌آباد پایتخت و کراچی بزرگ‌ترین شهر پاکستان است. در شهریورماه ۱۳۹۴ دیوان عالی پاکستان با صدور حکمی، زبان اردو را به‌عنوان زبان اداری این کشور اعلام کرد.

افغانستان

625px_flag_of_afghanistan_svg

افغانستان، کشوری در خشکی است که در آسیای مرکزی قرار دارد. این کشور مرزی میان آسیای میانه، آسیای غربی و خاورمیانه است و پایتخت آن کابل  می باشد. همسایه‌های افغانستان، در جنوب پاکستان و در شرق کشورمان ایران، همچنین در غرب تاجیکستان و ازبکستان، ترکمنستان در شمال و چین در مرز شمال شرقی هستند. واحد پول این کشور نیز افغانی است.

افغانستان ۶۵۲٬۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت چهل‌و یکمین کشور دنیا از لحاظ وسعت است و جمعیت آن در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۲ میلیون نفر بوده که آنرا در رتبه چهل‌ودوم پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا قرار می‌دهد. زبان های رسمی کشور افغانستان فارسی دری و پشتو هستند و اسلام دین رسمی آن است. پس از سه دهه جنگ، افغانستاناکنون به یکی از کشورهای خطرناک و فقیر دنیا تبدیل شده است.

افغانستان در دوران باستان یکی از نقاط کانونی در جاده ابریشم و مسیرهای مهاجرت انسان‌ها بوده‌است. باستان‌شناسان نشانه هایی از سکونت انسان‌ها را تا بیش از ۵۰،۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح را از شواهد موجود در این کشور به‌دست آورده‌اند.

در اواخر دهه ۱۳۵۰ هجری شمسی شورش مجاهدین افغان علیه حکومت متحد شوروی این کشور را درگیر جنگی طولانی کرد که در طول یک دهه، جان بیش از یک‌میلیون افغانی را گرفت.

طالبان در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ کنترل بیشتر مناطق افغانستان را به دست گرفتند. اما با حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سال ۱۳۸۰ حکومت را از دست دادند. در دسامبر ۲۰۰۱، شورای امنیت سازمان ملل متحد یک نیروی بین‌المللی به نام آیساف را مأمور کمک به حفظ امنیت و دولت جدید افغانستان به ریاست حامد کرزای کرد. افغانستان اکنون‌که با مقاومت مسلحانه طالبان و گروه‌های دیگری مانند شبکه حقانی درگیر است اما همزمان با حمایت جامعه بین‌المللی در حال بازسازی خود می باشد.

ترکمنستان

tm

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است و عشق آباد پایخت این کشور است. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای دیگر نیز همچون جمهوری آذربایجان و روسیه همسایه است. نام کشور ترکمنستان از دو بخش ((ترکمن)) و ((ستان)) تشکیل‌شده که معنای سرزمینی برای ترکمن‌ها را تلقی می‌کند. واحد پول این کشور منات ترکمنستان است.

این کشور تا سال ۱۹۹۱ بانام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های تشکیل‌دهنده‌ی اتحاد شوروی بود. ترکمنستان با مساحت ۴۸۸٬۱۰۰ کیلومترمربع پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان می‌باشد. ۸۰٪ درصد مساحت ترکمنستان را صحرای قره‌قوم تشکیل می‌دهد. ولی ناحیه رشته‌کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران آب‌وهوای مناسبی دارد و عشق‌آباد، مرو و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند.
زبان رسمی این کشور ترکمنی و دین رسمی آن اسلام است. ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که به سبب آن در جایگاه چهارم تولید گاز قرار می‌گیرد.

جمهوری آذربایجان

azer0001

 جمهوری آذربایجان بزرگ‌ترین کشور قفقاز در کنار دریای خزر است و پایتخت آن باکو می باشد. ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند؛ همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره‌ی دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده‌است. واحد پول این کشور منات است.

آذربایجان در ۱۹۹۱ از شوروی جدا شد و استقلال خود را بازیافت. مدتی بعد، در جریان جنگ قره‌باغ کوهستانی، همسایه‌اش ارمنستان مناطقی از این کشور مانند قره‌باغ را اشغال کرد. جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قره‌باغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند. ناحیهٔ قره‌باغ و هفت بخش پیرامون آن واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قره‌باغ به اشغال نیروهای ارمنستان درآمده است.

۹۵ درصد جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان هستند و زبان رسمی کشور، ترکی آذربایجانی می‌باشد. جمهوری آذربایجان به ۵۹ بخش، ۱۱ شهر و یک جمهوری خودمختار تقسیم‌شده است. جمهوری خودمختار نخجوان دارای ۷ بخش است و بدین ترتیب، این کشور جمعاً به ۶۶ بخش تقسیم‌شده است.
جمهوری آذربایجان در جنوب رشته‌کوه‌های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع‌شده است. سه رشته‌کوه قفقاز بزرگ در شمال، قفقاز کوچک در غرب، و کوه‌های تالش در جنوب این کشور را احاطه کرده‌است. این کوه‌ها ۴۰ درصد از مساحت جمهوری آذربایجان را گرفته است.

     وطن یعنی چه آباد و چه ویران
    وطن یعنی همین جا یعنی ایران

منتظر قسمت بعدی باشید.

پسندیدم(۴)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   اختصاصی, جغرافیایی, سیاسی, عمومی, گردشگری, مقالات چندبخشی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette