منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

چوگان، کهن‌ترین ورزش جهان!

حتماً تابه‌حال اسم ورزش چوگان را شنیده‌اید. جالب است بدانید ورزش چوگان که با استفاده از  اسب انجام می‌گیرد کهن‌ترین ورزش جهان است و جالب‌تر این است که، ابداع‌کننده این ورزش ایرانیان می‌باشند. با ما همراه باشید تا درباره این ورزش پرهزینه بیشتر آشنا شوید…

تاریخچه ورزش چوگان:

ورزش چوگان اولین ورزش جهان است. این ورزش اولین بار توسط سربازان ارتش هخامنشی، ۶۰۰ سال قبل از میلاد ابداع‌شده است. به جز ایران، چوگان توسط داریوش بزرگ، پس از تصرف کردن هند، در این کشور رواج بسیاری یافت. مهم‌ترین برهه خروج ورزش چوگان از ایران، به زمان حمله مغولان به ایران برمی‌گردد، می‌توان گفت که گرایش کشورهای شرق آسیا به چوگان به همین دلیل است. ورزش چوگان پس از استعمار هند توسط انگلیس به اروپا می‌رود. و پس از تصرف قسمت‌های از آمریکا جنوبی، این مناطق با ورزش چوگان آشنا می‌شوند. جالب است بدانید که،انگلیسی‌ها  ورزش‌هایی از قبیل گلف و هاکی پدید آوردند که دسته‌های استفاده‌شده در این بازی‌ها به همان چوب چوگان برمی‌گردد، دسته چوگان به (مَلِت) معروف است. ورزش چوگان پس از دوره صفویی کم‌کم به‌دست فراموشی سپرده شد. ولی در دوره پهلوی دوباره این ورزش موردتوجه قرار گرفت، ولی مانند گذشته رواج پیدا نکرد.

این عکس نشان می دهد که چوگان ورزشی باستانی بوده است.

این عکس نشان می دهد که چوگان ورزشی باستانی بوده است.

در ورزش چوگان هر تیم چهار بازیکن دارد که درون زمین چمنی به ابعادی به طول ۲۷۴ متر و عرض ۱۴۵ متر بازی می کنند. مدت‌زمان هر بازی چوگان نیز به ۶ قسمت هفت دقیقه‌ای تقسیم می‌شود، که هر دوره زمانی هفت دقیقه‌ای بازی را (چوکه) میگویند. بازی چوگان‌داری ۲ داور می‌باشد که سوار بر اسب مناظره گر بازی می‌باشند.

خطاهای ورزش چوگان عبارت انداز:

  1. مانع شدن در برابر سوارکاری که در حال تاختن در مسیر خود می خواهد به توپ ضربه بزند.
  2. ضربه زدن به طرف چپ توپ.
  3. انجام حرکاتی که موجب بروز حادثه برای دیگر سوارکاران شود.

 چوگان یکی از پرهزینه‌ترین ورزش‌های جهان است. به همین دلیل به ” بازی شاهزادگان ” معروف شده.

سوارکاران در حال بازی کردن

سوارکاران در حال بازی کردن

همانطور که خواندید، ابداع کننده این ورزش مهیج ایرانیان بوده اند. ولی جای افسوس دارد که کشور جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۲ تصمیم داشت این بازی بومی ایران را در یونسکو به نام خود ثبت کنند. و جای شکر دارد که نشست کمیته میراث ناملموس یونسکو درخواست این کشور را رد کرد. حال چه خوب است سران کشورمان پیش از اینکه کشوری دیگری بخواهد این ورزش را به نام خود ثبت کنند، اقدام نماید تا این ورزش کهن در یونسکو به نام ایران ثبت شود.

 

پسندیدم(۳)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   تاریخی, عمومی, ورزشی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette