منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

چرا ۱۶ آذر را به‌عنوان روز دانشجو یاد می‌کنند؟

در ایران ۱۶ اُم آذرماه را به عنوان روز دانشجو یاد می‌کنند. این روز به یاد سه دانشجو به نام‌های مصطفی بزرگ نیا، احمد قندچی و شریعت رضوی است که در حال اعتراض به دیدار رسمی معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات‌متحده آمریکا (ریچارد نیکسون) و شروع دوباره‌ی روابط ایران و بریتانیا در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ بودند، به شهادت رسیدند.
با ما همراه باشید…

 علت اعتراضات

پس از سقوط رضاشاه پهلوی، فعالیت‌های سیاسی میان دانشجویان دانشگاه تهران رونق گرفته بود. در این زمان حزب توده بسیار در میان دانشجویان دانشگاه تهران محبوب بود به‌طوری که طبق گزارشات، بیش از نیمی از دانشجویان دانشگاه تهران عضو حزب بودند. پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، سازمان‌های سیاسی تشکیل‌دهنده جبهه ملی، برای دوره کوتاهی در یک همبستگی ضعیف، با نام نهضت مقاومت ملی به مقاومت سیاسی پرداختند و تظاهرات‌ متعدد در پاییز همان سال در دانشگاه تهران و همچنین بازار بزرگ تهران، در اعتراض به محاکمه دکترمصدق برگزار شد.

چند هفته پس‌ازاین وقایع، اعلام گشت که روابط ایران و بریتانیا (در زمان مصدق قطع‌شده بود) دوباره آغاز خواهد شد و نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا از طرف آیزنهاور به ایران می‌آید در مقابل دانشجویان مبارز دانشگاه تهران نیز تصمیم گرفتند که در فضای حکومت‌نظامی بعد از کودتای ۲۸ مرداد، هنگام ورود نیکسون، نفرت خود را اعلام کنند. دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت. از روز ۱۴ آذر تظاهراتی در برخی نقاط به وقوع پیوست که درنتیجه آن، در بازار و دانشگاه عده‌ای بازداشت شدند؛ این وضع در روز ۱۵ آذر نیز ادامه داشت و بیشتر اعتراض‌ها از دانشکده پزشکی، داروسازی، حقوق و علوم آغاز شد. صبح ۱۶ آذر، هنگام ورود به دانشگاه دانشجویان متوجه تجهیزات فوق‌العاده سربازان و اوضاع غیرعادی اطراف دانشگاه شده و وقوع حادثه‌هایی را پیش‌بینی می‌کردند. فضا آمادگی درگیری را داشت. نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، شروع به شلیک تیر کردند که باعث کشته شدن سه دانشجوی این دانشکده به نام‌های احمد قندچی، شریعت و مصطفی بزرگ نیا شد. دو روز بعد از واقعه ۱۶ آذر، نیکسون به ایران آمد و در همان دانشگاه، در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان سرخ بود دکترای افتخاری حقوق دریافت کرد.

روز ۱۶ آذر به‌عنوان روز مقاومت دانشجویان سرزمینمان در برابر کشورهای استعمار بیگانه است.

دانشجویان عزیز روزتان مبارک 

پسندیدم(۳)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   اختصاصی, تاریخی, سیاسی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette