منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

با ورزش فریزبی آشنا شویم!

قطعاً همه ما می‌دانیم که تحرک و ورزش موجب افزایش نشاط، انرژی و آمادگی جسمانی می‌شود، و کارایی مغز را نیز افزایش می‌دهد. حال در این مطلب قصد داریم  ورزش فریزبی که به تازگی میان همه، چه بزرگ و  چه کوچک محبوب شده است را معرفی نماییم. این ورزش هنوز آن‌چنان شناخته‌شده نیست اما بالطبع با یک بار بازی شما را مجذوب خود می‌کند. با ما همراه باشید که در ادامه  بیشینه فریزبی، طریقه بازی و سبک‌های مختلف آن را شرح خواهیم داد.

فریزبی چیست؟

فریزبی (Frisbee) نوعی وسیله بازی پلاستیکی به شکل یک صفحه مدور، همانند بشقابی لبه‌دار است که قطری در حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر، ضخامتی برابر با ۲/۵ سانتی‌متر و جرمی معادل ۱۱۰ تا ۲۰۰ گرم دارد. این ورزش به‌صورت تفریحی در محیطی باز  و با حضور حداقل دونفر انجام می‌شود.

فریزبی (Frisbee) نوعی وسیله بازی به شکل یک صفحه مدور همانند بشقابی لبه‌دار است.

فریزبی نوعی وسیله بازی به شکل یک صفحه مدور همانند بشقابی لبه‌دار است.

بیشینه‌ی فریزبی:

در سال‌های دهه ۵۰ میلادی، در ساحل کالیفرنیا، شخصی به نام فردریک موریسن به همراه نامزدش با یک تابه کوچک کیک پزی بازی می‌کردند. یک روز در هنگام بازی فکر طراحی این صفحه مدور به ذهن آقای موریس رسید. وی از آنچه که در ذهن داشت نمونه‌های مختلفی ساخت و درنهایت یکی از آن‌ها را انتخاب کرد و نام آن را صفحه پلوتو گذاشت. پس از مدتی آقای موریس آن‌قدر از این وسیله ساخته بود که تصمیم گرفت آن‌ها را در بازارهای محلی به فروش رساند. با فروش این وسیله، در زمان کوتاهی به طرز باورنکردنی، فریزبی در میان بچه‌ها و بزرگ‌ترها محبوب شد تا این‌که سرانجام در سال ۱۹۵۷ آقای موریسن امتیاز حقوقی این وسیله را به شرکت کالیفرنیای «وام-او» فروخت. در آن زمان اغلب به این وسیله Frisbie می‌گفتند که نام یک شیرینی پای معروف بود. شرکت «وام-او» نیز تصمیم گرفت با حفظ ساختار کلی نام، تنها اندکی آن را تغییر دهد تا با نام آن شیرینی کمی متفاوت باشد.

سبک‌های ورزش فریزبی:

ورزش فریزبی به‌صورت حرفه‌ای ۴۰ نوع سبک دارد، که  از این تعداد ۷ سبک آن به‌طور رسمی توسط فدراسیون جهانی فریزبی حمایت می‌شود که به‌طور خلاصه نحوه بازی هرکدام به شرح ذیل است:

۱– آلتیمیت:

یک بازی رقابتی بین دو تیم ۷ نفره می‌باشد که برای اجرای آن به زمینی به ابعادی با طول ۱۰۰ متر و عرض ۳۶ متر مورد احتیاج است و در هر دو طرف آن ۱۸ متر برای ناحیه گل جداشده باشد. در این بازی که به دو نیمه بافاصله‌ی ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم‌شده است، هدف هرتیم گل زدن به تیم مقابل می‌باشد و با رسیدن تعداد گل‌ها به عدد ۱۷ بازی به اتمام می‌رسد. در اصل هر تیم که زودتر به ۹ گل رسید نیمه اول را به نفع خود تمام می‌کند و پس از ۱۰ دقیقه استراحت نیمه دوم را آغاز می‌نماید. علاوه بر آن هر تیم می‌تواند در هر نیمه ۲ وقت استراحت ۲ دقیقه‌ای نیز داشته باشد و تعداد تعویض‌ها هم نامحدود است اما بازیکن‌ها در صورتی  تعویض می‌شوند که مصدوم شده باشند. بازیکن های پرتاب‌کننده‌ی بشقاب به‌هیچ‌عنوان اجازه دویدن ندارند، اما می‌تواند به‌دلخواه خود بشقاب فریزبی را در هر جهت که  می‌خواهد به یار هم‌تیمی‌اش پاس دهد. یکی دیگر از قانون های این ورزش این است که، مدت توقف پرتاب کننده  باید حداکثر ۱۰ ثانیه باشد و در این مدت بازیکن مدافع موظف به شمارش این زمان و اعلام آن است.

۲گاتس:

گاتس یک رقابت تیمی از سری بازی‌های دیسک می‌باشد که میان دو تیم ۵ نفره برگزار می‌شود. زمین این سبک بازی از دو خط موازی تشکیل‌شده است که هرکدام ۱۵ متر طول دارند و بافاصله ۱۴ متری از یکدیگر قرارگرفته‌اند تا بازیکنان هر تیم روی این خطوط روبروی هم بایستند و از خط گل خود دفاع کنند. قوانین این بازی به این صورت است که در حالت عادی زمانی که دیسک به‌طور صحیح پرتاب و به‌درستی دریافت می‌شود، هیچ امتیازی ثبت نمی‌گردد. اما اگر زمانی که تیم پرتاب‌کننده بشقاب را پرتاب کند تیم مقابل آن را به‌درستی دریافت نکند، یک امتیاز می‌گیرد و همچنین زمانی که دیسک به‌درستی پرتاب نشود یک امتیاز به تیم دریافت‌کننده داده می‌شود و درنهایت هر تیمی که زودتر به ۲۱ امتیاز برسد، بازی را می‌برد.

به سبک گاتس، بازیکنان تیم روی این خطوط ایستاده اند و از خط گل خود دفاع می‌کنند.

به سبک گاتس، بازیکنان روی خط گل ایستاده اند و دفاع می‌کنند.

۳فریزبی گلف:

قوانین این بازی مشابه قوانین بازی گلف است. با این تفاوت که از بشقاب فریزبی به‌جای توپ، از سبد مخصوص ضربه‌گیر و به‌جای حفره استفاده می‌شود. به‌طورکلی پرتاب‌کننده هر چه با تعداد پرتاب‌های کمتر، بشقاب را درون سبد بیندازد امتیاز بیشتری را خواهد گرفت.

۴– دبل دیسک:

این رقابت بین دو تیم دونفره با دو بشقاب ۱۱۰ گرمی کاملاً مشابه انجام می‌شود. در این بازی دو بشقاب به‌طور متناوب به عقب و جلو پرتاب می‌شوند و هر تیم از محوطه خود دفاع می‌کند.

۵– رقابت‌های میدانی (انفرادی):

این نوع از رقابت ها در اصل برای سنجش میزان تکنیک و مهارت پرتاب فریزبی است که به‌صورت انفرادی انجام می‌شود و توسط سازمان جهانی فریزبی تدوین می‌گردد، این مسابقات شامل پنج مهارت زیر می‌باشند:

  • دقت
  • مسافت
  • پرتاب کردن و گرفتن
  • طولانی‌ترین زمان پرواز
  • طولانی‌ترین زمان پرواز + پرتاب کردن و گرفتن

۶دیسکاتن:

در این سبک، بشقاب باید در مسیری که از پیش طراحی شده است، از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر پرتاب شود. به‌طورکلی طی کردن مسیر، به نحو صحیح و توجه به زمان در این مسابقه بسیار حائز اهمیت است.

۷– فری استایل:

در این سبک یک، دو یا سه نفر با بشقاب فریزبی حرکات نمایشی انجام می‌دهند. درنهایت پس از اتمام نمایش، داوران با توجه به مهارت آن‌ها میزان امتیازشان را اعلام می‌کنند.

ورزش در هر رشته‌ای، موجب سلامت جسمی، روحی و فکری می‌شود. اما برخی از نبود امکانات می‌نالند، درصورتی‌که ورزشی مانند فریزبی بسیار کم‌هزینه است به دلیل اینکه تنها کافیست یک بشقاب فریزبی تهیه شود. در این ورزش بدون اینکه بازیکن متوجه باشد، دائما در حال تحرک، پرش و انجام حرکات ورزشی است. فریزبی یکی از معدود ورزش‌هایی می‌باشد که با کمترین هزینه و امکانات، می‌شود آن را بازی کرد.

 

پسندیدم(۷)نپسندیدم(۱)

مجموعه ها:   عمومی, ورزشی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette