منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

خط بریل امیدبخش حیات نابینایان!

خط بریل ، خطی است که مختص به نابینان می‌باشد. در این خط  با ایجاد نقاط برجسته‌ای بر روی برگه، این امکان فراهم می‌شود، تا نابینایان با لمس کردن آن‌ها شروع به خواندن کنند. احتمالاً تاکنون برای شما سؤال پیش‌آمده که این خط از کجا آمده است؟ یا با استفاده از این خط، حروف بر چه اساسی نوشته می‌شوند؟ یا اصلاً آن برجستگی‌ها را به چه طریقی می‌توان  خواند؟ با ما همراه باشید تا در مورد خط  بریل، تاریخچه‌ی آن و چگونگی تطابق آن با زبان پارسی آشنا شوید.

 خط بریل چیست؟

خط بریل، خط برجسته‌ای است که در جهان به‌طور گسترده‌ای برای خواندن و نوشتن نابینایان از آن استفاده می‌شود، این خط در زبان‌هایی که از راست به چپ می‌نویسند (زبان پارسی) از چپ به راست خوانده می‌شود و در زبان‌های که از چپ به راست می‌نویسند (زبان انگلیسی) بالعکس. علاوه بر این، خط استاندارد بریل از شش نقطه تشکیل‌شده است که در قالب دو ستون سه نقطه‌ای قرارگرفته‌اند و از ترکیب این نقاط حروف مختلفی در هر زبان ساخته می‌شود.

«الفبای بریل فارسی، یک الفبای بریل ویژه‌ی پارسی زبانان است.»

پیشینه خط بریل:

خط بریل براساس نام مخترعش یعنی لویی بریل نام‌گذاری شده است. بریل در ۱۴ ژانویه ۱۸۰۹ در پاریس متولد شد. وی در کارگاه پدرش که افسار و دهنه‌ی اسب می‌ساخت، به‌وسیله درفشی که در دست داشت و سهواً به چشمانش فرورفت، به عفونت دو کره چشم مبتلا گشت و سپس نابینا شد. متأسفانه لویی در مدارس معمولی تحصیلات خود را ادامه داد، چراکه قادر نبود همه‌چیز را از راه گوش دادن بیاموزد. اما باوجود سختی‌های بسیار، در ۱۰ سالگی از موسسه سلطنتی نابینایان پاریس بورس تحصیلی گرفت و در کتابخانه آنجا ۱۴ جلد کتاب با الفبای برجسته فرانسوی را مطالعه کرد. تا اینکه سربازی به نام شارل باربیه در سال ۱۸۲۱ خطی را به نام «شب نویسی» اختراع کرد. خط وی از ۱۲ نقطه برجسته تشکیل شده بود که اطلاعات خط مقدم را در تاریکی شب بدون هیچ کلامی در اختیار سربازان می‌گذاشت. پس‌ازآن، که لویی از وجود چنین خطی مطلع گشت شروع به یادگیری آن نمود، اما دریافت که این زبان نوشتاری علیرغم مزایایی که دارد بسیار دشوار است پس در آن تغییراتی ایجاد کرد.

«لویی در ۲۰ سالگی، با تقلیل۱۲ نقطه باربیه به ۶ نقطه، اولین کتاب نوشته شده با خط بریل را منتشر نمود.»

لویی بریل در سال ۱۸۳۷ با اضافه کردن علامت‌هایی از موسیقی و ریاضیات خط خود را به تکامل رساند. قواعد این خط پس از مرگ او در سال ۱۸۶۸ توسط یک گروه انگلیسی، کشف شد و درنتیجه آن‌ها این خط را به نام بریل نام‌گذاری کردند. خط بریل مورد استقبال  بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت و هر کشوری برطبق الفبای خود، تغییراتی در آن ایجاد کرد. بهینه سازی این خط برای زبان پارسی زمانی انجام شد که پاستور ارنست کریستوفر که یک کشیش آلمانی بود به ایران سفر کرد اما به دلیل عدم آشنایی با زبان پارسی قادر به خواندن و یا نوشتن نبود، سرانجام کریستوفر با کمک محمدعلی خاموشی خط بریل را برای زبان پارسی بهینه‌سازی کرد و با برطرف کردن نواقص آن با یاری بخش فرهنگی یونسکو، این خط برای استفاده‌ی ایرانیان فراهم شد.

نکاتی درباره خط بریل :

۱– در بریل کلمات از راست به چپ نوشته شده، اما از چپ به راست خوانده می‌شوند.
۲– در خط بریل برای فاصله‌گذاری بین واژه‌ها، تنها کافی است یک سلول را خالی گذاشت.
۳– در خط بریل اشکال حروفی مانند «تـ» و «ت» یا «یـ» و «ی»با یکدیگر تفاوتی ندارند.
۴– هر کاراکتر در این خط، از ۶ نقطه تشکیل‌شده است. برای مثال: «الف» با نقطه ۱ و «ب» با نقاط ۱ و ۲ ساخته می‌شود.

 

آموزش نوشتن نام وب‌سایت  بدان تو با خط بریل:

برای نوشتن نام وب‌سایت بدان تو، ابتدا باید کاغذ بین دو صفحه‌ی لوح قرار داده شود، حتماً از ثابت بودن کاغذ مطمئن شوید.

کاغذ بین دو صغحه ی لوح قرار گرفته است.

کاغذ بین دو صغحه ی لوح قرار گرفته است.

برای نوشتن هر حرف، کافی است که با قلم به نقاط مربوطه فشار وارد کنید. با هر بار وارد نمودن فشار، سمت دیگر برگه در آن نقطه برجسته می‌شود.

  • برای نوشتن حرف «ب»: با قلم به نقاط ۱ و ۲  فشار وارد کنید.
  • برای نوشتن حرف «د»: با قلم به نقاط ۱ و ۴ و ۵ فشار وارد کنید.
  • برای نوشتن حرف «ا»: با قلم به نقطه ۱ فشار وارد کنید.
  • برای نوشتن حرف «ن»: با قلم به نقاط ۱ و ۳ و ۴ و ۵ فشار وارد کنید.
  • برای فاصله گذاشتن میان دو واژه ی «بدان» و «تو»: باید یک سلول را خالی گذاشت.
  • برای نوشتن حرف «ت»: با قلم به نقاط ۲ و ۳ و ۴ و ۵ فشار وارد کنید.
  • برای نوشتن حرف «و»: با قلم به نقاط ۲ و ۴ و ۵ و ۶ فشار وارد کنید.

پس از نوشتن عبارت موردنظر، کاغذ را از بین دو صفحه لوح خارج نمایید و سپس آن را برگردانید. به یاد داشته
باشید که، برخلاف نوشتن بریل که از راست به چپ انجام می‌شود، خواندن آن از چپ به راست می‌باشد.

 

خواندن بدان تو در خط بریل

خواندن بدان تو در خط بریل

 

خواندن بدان تو در خط بریل

نوشتن بدان تو در خط بریل

 

 

تفاوت شماره گذاری نقاط در هنگام خواندن و نوشتن

تفاوت شماره گذاری نقاط در هنگام خواندن و نوشتن

 

علائم خط بریل

علائم خط بریل

جای افسوس دارد که تا لویی بریل زنده بود، متصدیان آموزش نابینایان، خط او را معتبر نشمردند و پس از گذشت ۳۰ سال از مرگ وی اختراع بی‌مانندش را به رسمیت شناختند. اکنون بیش از ۱۸۰ سال از اختراع خط بریل می‌گذرد و هنوز عده بسیاری به دلیل نداشتن دانش کافی خط نابینایان را بین‌المللی تصور می‌کنند. اما همه باید بدانند که بسیاری از اختراعات توسط نابینایانی به ثبت رسیده است که در شرایطی دشوار با استفاده از بریل به تحصیل علم پرداخته‌اند، تا اکنون بشریت در رفاه زندگی کند.

 

پسندیدم(۷)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   خلاقانه, عمومی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette