منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

تاریخچه و علت ساخت دیوار چین

دیوار چین طولانی‌ترین و بزرگ‌ترین ساخته‌ی مهندسی دفاعی و نظامی از نظر زمان ساخت در طول تاریخ است. این دیوار در نقشه چین ۷۰۰۰ کیلومتر طول دارد و چینی ها آن را نماد غرور ملت چین می دانند.

با ما همراه باشید تا درباره‌ی دیوار بزرگ چین بیشتر بدانیم …

تاریخچه دیوار بزرگ چین

زمان ساخت دیوار چین به قرن پنجم تا هشتم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. حکومت آن زمان در چین برای جلوگیری از حمله‌های ملت‌های شمالی، برج‌هایی برای خبررسانی ایجاد کرد. در دوره حکمرانی سلسله‌های وقت که در چین حکومت می‌کردند؛ و کشورهای جنگجو، میان دوک‌ها جنگ بر پا شد.  کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار مشغول شدند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد، امپراتور چینشی هوان (Ch’in Shih-huang) پس از یکپارچه ساختن چین، دیوارهای دوک‌ها را به هم متصل کرد که به‌صورت دیوار بزرگی در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها درآمد. طبق تخمین‌های زده‌شده حدود یک‌میلیون سرباز برای ساخت این دیوار شبانه روز کار می‌کرده‌اند و همزمان همواره در آماده باش نظامی برای رویارویی با حمله‌های ناگهانی بودند.

در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می‌رسید. در سلسله خان(که پس از سلسله چین آمدند)، طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار ساله چین، امپراتور های دوران مختلف به ادامه ساخت دیوار چین مشغول شدند. تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر افزایش یافت.

دیواری که امروزه می‌بینیم، دیوار متعلق به سلسله مینگ (۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ میلادی) است از غرب به دروازه جا یو گوان در استان گانسو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین متصل می‌شود و درمیان آن ۹ استان، شهر و ناحیه  به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم آن را دیوار طولانی می‌نامند.

great_wall_china_wallpaper_hd_background_download_desktop3

علت ساخت دیوار بزرگ چین

این دیوار بزرگ را برای حفاظت در برابر جنگجوهای مغول ساختند. تقریباً در سال ۲۴۶ قبل از میلاد، چین را به ایالات کوچکی تقسیم کردند. پادشاه شی هوانگ تی (shin huang TI) قسمت‌های مختلف چین را با هم متحد کرد. در شمال این امپراتوری مغول‌ها زندگی می‌کردند. از ترس اینکه مبادا مغولان در هر زمان به چین حمله کنند، پادشاه برای حفاظت کشور در مقابل خطر دستور داد تا دیوار بزرگ چین را بنا کنند؛ بنابراین دیواری ساختند که از شای کوان (shahi kuan) در خلیج پوای (pohai) شروع شده و به چایکومان (chai kuman) در گانسو (kansu) می‌رسید.

هیچ‌کدام از پادشاهان با ساخت دیوار به هدف خود نرسیدند زیرا دیوار در قسمت‌های مختلفی شکست و مغول‌ها فرصت یورش به چین را پیدا کردند. اما  نکته‌ای که حائز اهمیت است این می‌باشد که آن‌ها موفق شدند دیوار را بسازند و غیرممکن را ممکن کنند. از این بَنای تاریخی درس‌های بسیاری می‌توان گرفت که با برسی هرکدام از آن‌ها پشت‌کار و مردم‌دوستی پادشاهان چینی بسیار مشهود است.

پسندیدم(۵)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   اختصاصی, تاریخی, عمومی, فرهنگ

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette