منو
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

بحرالمیت ، دریاچه ای عجیب که هیچ گاه در آن غرق نمی شوید!

آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا انسان در آب غرق می‌شود؟ و یا اینکه به چه دلیل هنگامی‌که از جلیقه نجات استفاده می‌کنیم، غرق نمی‌شویم؟ آیا امکان دارد که بدون استفاده از جلیقه نجات بتوانیم بر روی آب دریا معلق بمانیم؟ برای پاسخ به این سؤالات با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

هر جسمی که در یک سیال همانند آب، روغن و … شناور شود، دارای نیروی شناوری می‌گردد که این نیرو بر اساس خصوصیات جسم متغیر می‌باشد. نیروی شناور درواقع به تفاوت فشارهای واردشده به جسم از بالا و پایین اطلاق می‌شود.

بر طبق قانون ارشمیدس، دانشمند و ریاضی‌دان یونانی، به هر جسم فرورفته در یک سیال، نیرویی برابر با وزن سیال به سمت بالا وارد می‌گردد که این قانون برای هر جسم با هراندازه و چگالی، صادق است. بر همین اساس وقتی جسمی در آب قرار می‌گیرد، اگر چگالی جسم، از چگالی آب بیشتر باشد، درنتیجه جسم، درون این آب غرق می‌شود و اگر چگالی جسم، کمتر از چگالی آب باشد، جسم بر روی آب، معلق می‌ماند.

حال در ادامه قصد داریم دریاچه‌ای را به شما معرفی نماییم که عرب‌ها آن را بحرالمیت می‌نامند و Dead Lake نامی است که اروپایی‌ها بر آن قرار داده‌اند. این دریاچه که یکی از نادرترین پهنه‌های آبی جهان می‌باشد در نزدیکی مرز کشور اردن با فلسطین قرار دارد.

دریاچه بحرالمیت

دریاچه بحرالمیت

بحرالمیت یکی از شورترین دریاچه های جهان است. به طوری که شوری آن به ۳۳ درصد می رسد که این مقدار، ۸ برابر شورتر از آب اقیانوس ها می باشد. به دلیل میزان بالای نمک حل شده در آب این دریاچه، عده ای از آن، به عنوان دریاچه نمک نیز یاد می کنند. شوری آب این دریاچه موجب می شود که غلظت و چگالی بیشتری نسبت به اجسام داشته باشد و زمانی که انسان یا جسمی در آن وارد می گردد، برروی آب شناور می ماند و غرق نمی شود.

شناور ماندن بر روی آب دریاچه بحرالمیت

شناور ماندن بر روی آب دریاچه بحرالمیت

به علت حجم بالای نمک حل‌شده در این دریاچه، هیچ موجود زنده‌ای نمی‌تواند در آن به حیات خود ادامه دهد و یا به‌طور دائم در این دریاچه زندگی کند. به همین دلیل بحرالمیت به دریاچه‌ی مرده نیز معروف شده است. دریاچه مرده به دریاچه‌هایی اطلاق می‌شود که به دلیل عدم ارتباط با آبراه‌های اصلی، با از دست دادن آب و به همراه آن، افزایش میزان نمک به دریاچه‌های شوری تبدیل می‌گردند که دیگر زیستگاه هیچ موجود دریایی نیست.

تنها منبع تأمین‌کننده آب بحرالمیت، رود اردن می‌باشد که پس از ورود به دریاچه، از آن خارج نمی‌شود، همان‌جا می‌ماند و تبخیر می‌گردد. ماهی‌ها و آبزیانی که از طریق رود اردن به این دریاچه راه می‌یابند، به علت شوری بیش‌ازحد، طولی نمی‌کشد که جان خود را از دست می‌دهند. البته گزارش‌ها حاکی از آن است که نوعی باکتری عجیب در این دریاچه وجود دارد که می‌تواند خود را با شوری آب، سازگار نماید وزنده بماند.

جالب است بدانید که کشورهای خارجی از نمک دریاچه بحرالمیت که خواص طبی و درمانی
فراوانی دارد، بسیار استفاده می کنند و در تولید لوازم آرایشی بهداشتی آن را به کار می برند.

وجود نمک بسیار در دریاچه بحرالمیت

وجود نمک بسیار در دریاچه بحرالمیت

طول دریاچه بحرالمیت ۶۷ کیلومتر و پهنای آن به ۱۸ کیلومتر می‌رسد و حجم آن نیز ۸۱۰ میلیون مترمکعب می‌باشد. مساحت دریاچه‌ی بحرالمیت، ۶۰۵ کیلومترمربع است و حداکثر عمق آن ۳۰۶ متر می‌باشد. به علت گرم و خشک بودن آب‌وهوای این منطقه، دریاچه‌ی مرده باکم آبی شدید مواجه است و روزانه ۲ سانتی‌متر از ارتفاع آن بخار می‌گردد و باکم شدن سطح آب، غلظت نمک آب دریاچه بیشتر می‌شود. اما در فصل‌های زمستان و بهار با بارش باران، مقدار کمی به آب این دریاچه افزوده می‌شود که به‌موجب آن، مقداری از غلظت نمک دریاچه کاهش می‌یابد.

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه در ایران نیز شرایطی مشابه دریاچه بحرالمیت را دارد. دریاچه ارومیه با درصد بالایی از نمک، مانع از غرق شدن انسان می‌شود و هر جسمی به‌سادگی می‌تواند بر روی آن، شناور باقی بماند. این دریاچه در میان دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد. طول آن ۱۴۰ کیلومتر و پهنای آن به‌صورت متغیر بین ۱۶ تا ۶۳ کیلومتر می‌باشد.

دریاچه ارومیه در ایران

دریاچه ارومیه در ایران

دریاچه ارومیه همانند دریاچه بحرالمیت، درصد اشباع نمک بالایی دارد و همین موضوع موجب می‌شود که حیات آبزیان به‌جز آرتمیا در آن ناممکن شود. آرتمیا نوعی جاندار سخت پوست می‌باشد که در آب‌های شور زندگی می‌کند و دریاچه ارومیه به علت نمک زیاد، یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان محسوب می‌شود.

آرتمیا در دریاچه ارومیه

آرتمیا در دریاچه ارومیه

در جهان تنها سه دریاچه‌ی مرده وجود دارد که اولین آن‌ها دریاچه بحرالمیت اردن می‌باشد و پس‌ازآن دریاچه ارومیه ایران در رتبه‌ی دوم و دریاچه نمک آمریکا در رتبه‌ی سوم قرار می‌گیرند. نمک این دریاچه‌ها در درمان انواع بیماری‌ها ازجمله: بیماری‌های قارچی، پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی تأثیر بسزایی دارند.

 

پسندیدم(۳)نپسندیدم(۰)

مجموعه ها:   جغرافیایی, طبیعت, عمومی

نظرات

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette